Druhy kvietkov do svadobnej kytičky

Podľa ročného obdobia

  • jarné typy – snežienky, bledule, tulipán, narcisy, fialky, kosatce, iskerníky, viburnum- kalina
  • letné typy – vytvárané sú hlavne farebné a lúčne kombinácie + využívajú sa aj plody leta (jahody, ríbezle a pod.), orgován, lysianthus, ruže, alchemilka, slnečnice, margarétky, hrachor, hortenzie
  • jesenné typy – farebnosť kytíc je hlavne žlto oranžovo bordovo hnedá (farby jesene), dôležitú súčasť tvoria aj plody (gaštany, šípky, sfarbené listy, machovka – physalis), základným kvetom je chryzantéma
  • zimné typy – mali by vyvolávať pocity zimy, ide hlavne o biele kombinácie, doplnky charakteristické pre zimu ako umelý sneh, vločky, používať sa dajú taktiež rôzne druhy (kultivary, variety) konifer (ihličňanov), ktoré sú veľmi dekoratívne.
Podľa farby

Biely kvet – je znakom cudnosti a nevinnosti

Žltý kvet – znamená nový život, manželstvo, energiu, šťastie a radosť

Fialový kvet – symbolizuje majestátnosť a vzájomnosť

Červený kvet – je synonymom vášne, lásky a nespútanosti

Modrý kvet – vypovedá o dôvere, túžbe a bezúhonnosti

Podľa druhu kvetu

FIALKA – Skromný, malý kvietok s neprehliadnuteľnou vôňou, presne taká je fialka. Podľa gréckeho mýtu si práve pre jej vôňu fialku obľúbila bohyňa Afrodita a pripisovala jej silu vyvolávať veľké emócie. Kresťania si tento modrofialový kvietok zvolili za kvet vyjadrujúci pokoru. Podľa legendy vraj vyrástla pri kríži, na ktorom dokonal Ježiš Kristus.

HARMANČEK – Vyjadruje pokoj a rodinnú stabilitu. Kedysi sa vešiaval nad detskú kolísku, aby ochraňoval dieťatko. Známe sú jeho liečivé účinky. Priťahuje pozitívnu energiu a krásne vonia. Jeho poslaním je vyčarovať harmóniu, preto je ideálnym kvetom do svadobnej kytice – hlása harmonický vstup do spoločného života.

KOSATEC – Je kvetom pochopenia. Či už je to porozumenie vašim myšlienkam, citom alebo činom. Odoženie lži a nevďačnosť nahromadenú v okolí (a vaša svadba, milé nevesty, sa stane miestom harmónie a dobrej nálady).

KARAFIÁT – I keď sa vám možno bude zdať trošku fádny, v skutočnosti je božským kvetom. Koľko má karafiát farieb, toľko má i významov. Každé zafarbenie mu dodá inú význačnosť. Bledočervený symbolizuje obdiv, biely pravú lásku a šťastie, fialový zasa náladovosť.

ĽALIA – V predkresťanskom umení bola symbolom plodnosti a často sa objavovala ako dekoratívny motív v gréckom svete. Starí Gréci a Rimania zdobili ľaliami nevesty. Je ideálnou kvetinou pre výnimočnú príležitosť, akou svadba nepochybne je. Vo svojich kvetoch a vôni odráža čistotu citov, nevinnosť a bezmedznú lásku.

KONVALINKA – Tento nežný kvietok je znakom lásky na prvý pohľad. Predstavuje symbol šťastia, dokáže prinavrátiť pozitívnu energiu, pozitívne myslenie, stratený optimizmus. Pomáha posilniť myseľ a získať sebadôveru (čo určite ocení každá nevesta hlavne pred oltárom), pôsobí antidepresívne a dodáva pocit vnútorného šťastia.

MYRTA – Je vždyzelený voňavý krík a môžete ho použiť na doplnenie vašej svadobnej kytice. Keďže sa z nej často vinú vence pre víťazov, aj vaša svadba bude akýmsi víťazstvom a symbolom šťastia zároveň.

KLINČEK – Jeho domovom je pravdepodobne Turecko, kde sa stal symbolom pôvabu. V Južnej Európe je zasa symbolom sexuálnej výzvy a na Iberijskom polostrove je ekvivalentom ruže a symbolom andalúzskych žien. Počas býčích zápasov sa klinčeky hádžu víťazným toreadorom. Klinec červenej farby bol symbolom zásnub vo Flámsku

NARCIS – Tento žltý kvietok, pripomínajúci vychádzajúce slnko, symbolizuje nenaplnenú lásku, ale je aj symbol smrti, spánku i zmŕtvychvstania. Je spätý s predstavou pominuteľnosti pre jeho krátke obdobie kvitnutia, ale aj pre svoj názov, ktorý znamená „s vetrom“ . V Číne je symbolom šťastného manželstva.

MARGARÉTKA – Vyslovuje jednoduché, ale vecné „milujem ťa“. Tento jednoduchý lúčny, a predsa krásny kvietok symbolizuje húževnatosť, trpezlivosť, vytrvalosť a tichú radosť.

NEVÄDZA – Znamená doživotnú vernosť, práve preto je  ideálnym druhom kvetu do vašej kytice. Veď čo viac si môžete priať ako dlhé a šťastné manželstvo? Svoju krásu si dokáže uchovať veľmi dlho aj po odtrhnutí.

ORCHIDEA – Sú zvláštne a jedinečné, lebo sa vyvinuli ako posledné medzi rastlinami. A práve pre tieto ženské vlastnosti sú ideálne! Odnepamäti fascinovali ľudí pre svoj netradičný zovňajšok, ktorý hypnotizuje svojou krásou a farebnosťou. Zvláštne tvary kvetov a tajomstvom zahalené zákonitosti vývoja prinútili ľudí, aby im pripísali výnimočné postavenie v ríši

PIVÓNIA – Tento typický ženský kvet je svadobným kvetom v Japonsku. V Číne sa dokonca považuje za symbol dokonalej krásy a tiež za kráľovský kvet. Hoci je nádherný, veľmi rýchlo opadne.

KAMÉLIA – Považuje sa za čajovú kráľovnú zimy, lebo práve vtedy ju zdobia očarujúce kvety rôznych tvarov a farieb. Je obdivovaná v Číne pre svoju odolnosť, je spojením rezistencie a odvahy.

ROZMARÍN – Jeho latinský názov v preklade znamená morská rosa a je spojený s bohyňou lásky Venušou, ktorá sa zrodila z morskej peny. Rozmarín nádherne vonia a značí vernú lásku

SIRÔTKA – Vyjadruje lásku v zmysle spomienok. Má srdcovité listy a jej názov pochádzajúci z francúzštiny v preklade znamená myšlienky, spomienky. Ak si chceme na svadbe uctiť milovanú osobu, ktorá sa svadby nezúčastní, môžeme to vyjadriť týmto pekným a skromným kvietkom.

RUŽA – Kraľuje v rebríčku najčastejšie sa objavujúcich kvetov vo svadobnej kytici. Je to skutočne kráľovná kvetín, symbol lásky a krásy. Ruža je svetlom v tmách a v duchovnej sfére symbolom najvyššej dokonalosti. Aj tu je dôležité, akú farbu zvolíte. Červená hovorí jasne: „moje srdce patrí tebe“, žltá má nádych žiarlivosti a zvádzania, biela symbolizuje znak pominuteľnosti, ale i neuveriteľnej oddanosti.

TULIPÁN – Podobne ako ruže, aj tulipány môžeme vybrať ako prostriedok na vyznanie nehynúcej lásky. Stačí si ich zvoliť v červenej farbe. Tento kvet nadchol pestovateľov v Holandsku, kde sa stal národnou kvetinou, a preto ho dnes môžeme nájsť v celej palete rôznych farieb

Komentovanie je zakázané